Ogólnopolski Festiwal Kabaretowy - RYJEK



Data dodania: 23.10.2012


To jedyny taki festiwal, na którym w głównym konkursie można zobaczyć aż 64 premierowe skecze i piosenki kabaretowe. Dzięki tej zasadzie wyróżniona czuje się zarówno zgromadzona publiczność, ale także zaproszone kabarety, dla których prezentacje premier i walka o punkty są nie lada wyzwaniem.

W tym roku w Konkursie Głównym po raz pierwszy w historii polskich festiwalu i konkursów kabaretowych naprzeciw siebie staną Kabaret Moralnego Niepokoju oraz Ani Mru Mru. Poza nimi zobaczymy m.in. Łowców.B, Limo, Kacpra Rucińskiego i wielu innych.

Wszystkie kabarety, a także gospodarze Kabaret Młodych Panów wezmą udział w Koncercie Finałowym Ryjka, który od 5 lat realizujemy w ścisłej współpracy z Telewizją Polsat. Wyjątkowym wydarzeniem będzie w tym roku specjalny wieczór z okazji Jubileuszu Piotra Bałtroczyka, z udziałem takich gwiazd jak Artur Andrus, Ireneusz Krosny, Kabaret Moralnego Niepokoju czy Kabaret Młodych Panów. Nie zabraknie oczywiście również samego laureata!

  

 


Jubileusz Piotra Bałtroczyka – Pierwsza Pięćdziesiątka:


Jubilat i jego estradowi przyjaciele w tym roku rozpoczęli kabaretowe tournee z okazji pięćdziesiątych urodzin Piotra Bałtroczyka. Jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych artystów sceny kabaretowej będzie świętował swój jubileusz przez okrągły rok, spotykając się z publicznością w największych miastach w Polsce. Razem z nim na scenie wystąpią najśmieszniejsi z najśmieszniejszych – wśród nich. m.in. Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret Młodych Panów, Artur Andrus, Ireneusz Krosny, Katarzyna Jamróz, Mateusz Dębski, Andrzej Sikorowski i Jacek Królik.
Tak zacnego grona nie gościła jeszcze żadna scena. Mamy nadzieję, że i Państwo zaszczycą nas swoją obecnością, górując na złotej liście Partnerów tego wielkiego wydarzenia.

O Piotrze:

Urodzony jakiś czas temu, co zaczyna być widoczne, choć nie natarczywie.
Wiele lat temu Bałtroczyk był poetą lirycznym, piszącym wiersze o tym, że życie smutne jest raczej, a świat nie jest dobrze skonstruowany. Otrzymywał wówczas Bałtroczyk nagrody za swą twórczość: dyplomy wieszał gdzie bądź, nagrody finansowe beztrosko trwonił.
Potem - zazdroszcząc kolegom powodzenia u płeci - stał się Bałtroczyk tzw. Poetą-pieśniarzem. Nie była to twórczość łatwa dla publiczności. Bałtroczyk jest twórcą tzw. Pętli śmierci, znanej też jako “Obieg Bałtroczyka”; są to akordy a-moll, C-dur, E-dur wykonywane długo, monotonnie i nad wyraz jednostajnie. Szczątkowe powodzenie nie trwało długo i Bałtroczyk poszedł w naukę. Uczył studentów przedmiotów o nazwach długich i niejasnych. Odmówił pisania pracy doktorskiej, więc musiał przestać uczyć. Studenci ciesząc się rozpalili ognisko i pili alkohole.

Stał się Bałtroczyk konferansjerem, zapowiadaczem tych, którzy nauczyli się tego, czego on nauczyć się nie mógł. Nie do końca wiadomo, czemu mu się powiodło, ale to fakt.
Prowadził i prowadzi niemal wszystko, w tym samochody i motocykle. Wystąpił w kilkuset programach telewizyjnych jako prowadzący lub wykonawca. Prowadził setki imprez estradowych i łatwiej wymienia te, których nie prowadził, niż odwrotnie.
Naprawde jest Bałtroczyk osobnikiem depresyjnym i monotematycznym (dzieci, samochody, motocykle). W pracy nie pije, poza pracą z przyjemnością. Ma dwa garnitury, jeden elegancki, a drugi garnitur.